
Reklama to jedno z podstawowych narzędzi, jakimi posługują się przedsiębiorcy, by komunikować się z potencjalnymi klientami. Dzięki temu przyciągają do siebie nowych konsumentów, walczą o swoją pozycję na rynku, a także zwiększają rozpoznawalność na rynku. Sprawdźmy, czym tak naprawdę jest reklama oraz odkryjmy na nowo jej funkcje i rodzaje.
Reklama: co to jest i czym się różni od PR-u i sprzedaży osobistej?
Jedna z najpowszechniej stosowanych definicji reklamy powstała w 1948. Sformułowali ją pracownicy American Marketing Associations, czyli Amerykańskiego Stowarzyszenia Marketingu. Brzmi ona następująco:
Reklama to wszelka płatna forma nieosobowego przedstawiania i popierania towarów, usług lub idei przez określonego nadawcę.
Na podstawie tej formuły można zauważyć, że jedyną różnicą między działaniami PR-owymi a reklamą i są kwestie finansowe. Ponadto nadawca komunikatu nie ma bezpośredniego kontaktu z grupą docelową. Fakt ten pozwala rozróżnić sprzedaż osobistą od reklamy.
Jakie są główne funkcje reklamy? - Odkryj je na nowo
Podstawową funkcją reklamy jest informacja. Dzięki przekazowi konsumenci mogą dowiedzieć się o konkretnym produkcie, jego najważniejszych zaletach, a także o sposobie dystrybucji. W tym wypadku nie zawsze mówi się o cenie. W ten sposób można wyróżnić się na tle konkurencji, a także zwiększyć rozpoznawalność brandu.
Kolejnym zdaniem reklamy jest wspieranie sprzedaży. Można tego dokonać na dwa sposoby. Jedni decydują się na przypomnienie o produkcie, tak jak to robi np. Coca-Cola w okresie Bożego Narodzenia, inni z kolei nakłaniają do zakupu. Druga opcja doskonale sprawdza się w przypadku nowych towarów, które wchodzą na rynek.
Inną rolą reklamy jest edukacja. Dzięki tej formie możesz nauczyć klientów, w jaki sposób korzystać z Twojego produktu. Możesz ich zainspirować do odkrywania nowych funkcjonalności, które odmienią ich życie na lepsze. To szczególnie ważne w przypadku ofert, które dotyczą nieznanych dotąd rozwiązań.
Niektóre marki decydują się również na stworzenie komunikatów, które są odpowiedzią na przekaz ich rywali. W tym wypadku reklama pełni funkcję konkurencyjną. W ten sposób przedsiębiorstwo może się ustosunkować do posunięcia swoich największych rywali.
A Ty, w jaki sposób reklamujesz Twoje produkty i usługi? Które typy promocji są Ci najlepsze? Czy wykorzystałeś już w pełni potencjał reklamy? A może czas zmienić swoje podejście i wyruszyć z kontratakiem, by zbudować silną markę i zdobyć przewagę nad konkurencją?
Co zrobić, by wyróżnić się na rynku?
W dzisiejszych czasach podejście do reklamy, sprzedaży osobistej i PR-u nieco się zmieniło. W niektórych przypadkach zacierają się pewne granice. Poszczególne dziedziny się przenikają. Świat wirtualny miesza się z rzeczywistym. Nadmiar komunikatów sprawia, że każdy z nas ignoruje sporą część działań promocyjnych. Tylko niektóre z nich trafiają do naszego mózgu, a niewielki procent przenika do naszej podświadomości, zakorzeniając na dobre brand w naszym umyśle.
Co zatem zrobić, by odnieść sukces? Niestety nie ma na to jednej recepty. Jedno co jest pewne, to działania wielokanałowe. Marka musi być widoczna wszędzie: w życiu codziennym i w sieci. Z tego powodu klasyczne formy reklamy wcale nie odchodzą do lamusa. Zostają wzbogacone o nowe.
Nasze społeczeństwo jest mocno zróżnicowane. Znajdziemy w nim różne generacje. Do każdej z nich trafia inny komunikat. Jedyną cechą, która je łączy są emocje. Warto zatem pokazywać się w wielu miejscach, by zadbać o swój wizerunek i zwrócić na siebie uwagę w subtelny sposób. Nachalna promocja jest z góry skazana na porażkę.
3 działania, które pomogą Twojej marce
Jednym ze sposobów na zakorzenienie marki w umyśle grupy docelowej jest atrakcyjna prezentacja firmy na targach branżowych. Warto zatem uczestniczyć zarówno w tradycyjnych eventach, jak i tych wirtualnych. Dzięki temu zdobędziesz nowe znajomości, dotrzesz do większej liczby osób oraz przekonasz do siebie potencjalnych partnerów biznesowych, a także klientów.
Regularne uczestnictwo w targach wymaga właściwego przygotowania. Aby zminimalizować koszty, dobrze jest się zaopatrzyć we własne elementy wystawiennicze. Takie rozwiązanie pozwala się uniezależnić od organizatorów. Można zbudować własne stoisko bez konieczności wynajmowania sprzętu. Dodatkowo niektóre części wspomogą przedsiębiorstwo podczas kampanii prowadzonych w Internecie, np. na kanale Youtube. Warto w tym przypadku dać się ponieść fantazji.
Kolejną propozycją jest reklama pneumatyczna. Dmuchane obiekty wywołują pozytywne emocje oraz zwracają na siebie uwagę z daleka. Dobrze jest ją wykorzystać podczas lokalnych eventów, a także w trakcie spontanicznych akcji promocyjnych w plenerze. Zdjęcia z prowadzonych inicjatyw, opublikuj na stronie internetowej, Instagramie, Facebooku.
Ciekawym narzędziem, które pomoże Ci się lepiej zareklamować, jest copywriting. Dzięki odpowiednio zredagowanym tekstom pod kątem wyszukiwarek oraz językowi korzyści przekonasz do siebie wielu odbiorców. Specjalista z tej dziedziny pomoże Ci przygotować angażujące treści na stronę internetową, a także na ulotkę czy do katalogu. W ten sposób zadbasz o swój wizerunek i pokażesz swoją markę z innej strony.
Podsumowanie: Co to jest reklama? Odkryj na nowo jej potęgę
Reklama towarzyszy człowiekowi od wielu wieków. W XXI wieku przybrała nieco inny kształt. Jest wszechobecna. Nadmiar komunikatów nieco osłabił jej moc. Aby wykorzystać jej potencjał i odnieść sukces, trzeba się dobrze zastanowić i zainwestować w działania, które mogą przynieść wymierne korzyści. Przed wyborem odpowiedniej formy należy wyznaczyć sobie konkretne cele. Zastanów się, co możesz zrobić, by lepiej prosperować na rynku. A może znalazłeś już odpowiedź? Powodzenia.