Przygotowanie prac


Akceptowane formaty plików

PDF
Adobe Portable Document Format

Preferowany przez nas format plików przesłanych do druku. Format PDF powstał jako format wynikowy, mający zachować pełny wygląd dokumentu po wydrukowaniu.

Przygotowując prace w formacie PDF powinni Państwo zwrócić szczególną uwagę aby:

- wszystkie teksty były zamienione na krzywe (wyjątkiem jest przygotowanie pracy z personalizacją)

- mapy bitowe zawarte w projekcie były odpowiednio zapisane w (TIF, 300 dpi, skala 1:1, kolory CMYK, 8-bit na kolor).
- praca była przygotowana w trybie kolorów CMYK.
- w pracach wielostronicowych każda strona projektu powinna być osadzona na osobnych stronach dokumentu.


Akceptujemy także:

- formaty wektorowe - zapewniają najwyższą jakość drobnych elementów wektorowych, tekstu i linii:


CDR
Plik z wektorowego programu CorelDraw do wersji X5
Teksty koniecznie zamienione na krzywe. Jeżeli w pliku będzie umieszczona mapa bitowa stworzona wcześniej np. w PhotoShop-ie prosimy nadać jej wcześniej odpowiednie rozmiary i rozdzielczość
(TIF, 300 dpi, 1:1, kolory CMYK)
UWAGA. Używanie efektów specjalnych w programie CorelDraw może powodować błędy w druku. W związku z powyższym nasza drukarnia NIE PONOSI odpowiedzialności za projekty przesłane w plikach CDR oraz PDF generowanych z programu Corel Draw.
AI
Plik z wektorowego programu Adobe Illustrator do wersji CS5 (v.15).
Wymiary dokumentu powinny być odpowiednie do wymiarów zamawianego produktu, uwzględniając spady po 2mm z każdej strony. Istotne elementy grafiki (ramki, teksty) odsunięte od linii cięcia min 3mm. Teksty koniecznie zamienione na krzywe a tryb kolorów ustawiony na CMYK. Jeżeli w pliku będą osadzone grafiki/mapy bitowe powinny być przygotowane w kolorystyce CMYK w rozdzielczości min 300dpi i nie mogą być zlinkowane.
EPS
Uniwersalny format postcriptowy (do wersji 8.0).
Teksty koniecznie zamienione na krzywe. Jeżeli w pliku będzie umieszczona mapa bitowa stworzona wcześniej np. w PhotoShop-ie prosimy nadać jej wcześniej odpowiednie rozmiary i rozdzielczość
(TIF, 300 dpi, 1:1, kolory CMYK)


- mapy bitowe - najwygodniejszy sposób przygotowania prac fotograficznych bez elementów wektorowych:

JPG
Jest to skompresowany format pliku TIF. Pliki zajmują mniej miejsca w związku z tym czas przesłania ich internetem jest krótszy. Wymagana rozdzielczość pliku to 300 dpi w formacie 1:1. Praca musi być przygotowana w kolorach CMYK.
TIF
Wymagana rozdzielczość pliku to 300 dpi w formacie 1:1. Praca musi być przygotowana w kolorach CMYK w trybie 8-bitów / kanał. Stosowanie 16-bitowej głębi kolorów jest zasadne tylko na etapie obróbki / korekcji grafiki, natomiast jest niedopuszczalne w plikach użytych do druku.
Projekty przygotowane w formacie TIFF nie mogą zawierać dodatkowych warstw, kanałów alfa czy kolorów spotowych. Przed wysłaniem takiego projektu należy sprawdzić czy nie zawiera on takich elementów i usunąć je jeśli występują.


Nie akceptujemy:
- grafiki z prezentacji internetowych bez przetworzenia nie nadaje się ona do zastosowań poligraficznych

- prac z rozbarwieniami gotowych do naświetlania (PRN), na wyciągach barwnych lub w postaci wydrukówJak przygotować prace pod ploter tnący?


Wykonanie naklejek, zaproszeń czy opakowań o różnych kształtach wymaga dużej precyzji i powtarzalności. Nasz ploter, na którym wykonujemy zlecenia, wyposażony jest w optyczny system automatycznego pozycjonowania Graphtec ARMS. System ten koryguje zarówno błędy ułożenia materiału jak i nieliniowości druku. Jednocześnie zapewnia precyzyjne i powtarzalne wycinanie po obrysie naniesionej grafiki.

 

Przygotowanie pliku


Pliki powinny być przygotowane w programie do grafiki wektorowej (CorelDraw, Adobe Ilustrator).

Na jednej warstwie (nazwanej DRUK) należy umieścić wszystkie elementy stanowiące kompozycję projektu. Obiekt drukowany powinien być powiększony w każdym kierunku o 2 mm w stosunku do wymiaru końcowego (linii cięcia). Elementy drukowane przygotowujemy w identyczny sposób jak standardowe pliki do druku. Dla przypomnienia, podstawowe wytyczne to:


- wszystkie teksty powinny być zamienione na krzywe
- jeśli w pracy znajdują się mapy bitowe, to powinny być one odpowiednio zapisane w (TIF, 300 dpi, skala 1:1, kolory CMYK, 8-bit na kolor)
- praca musi być przygotowana w trybie kolorów CMYK


Na kolejnej, osobnej warstwie (nazwanej CIĘCIE) należy nanieść WEKTOROWY kontur stanowiący linię cięcia/nacięcia naszego obiektu. Grubość linii cięcia powinna być ustawiona na rozmiar WŁOSOWY (0,001mm).
Linie cięcia powinny znajdować się na obrysach wycinanej grafiki. Dobrą praktyką przy tworzeniu projektów jest zaplanowanie pewnego marginesu błędu na poziomie 0,5 mm.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl