
Sitodruk okazale prezentuje się na kubkach, parasolach, plecakach i wielu innych gadżetach reklamowych. Z jego pomocą można wykonać atrakcyjne przedmioty użytkowe, które skutecznie promują markę w różnych miejscach. To również dobry pomysł, by przygotować spersonalizowane produkty czy pamiątki z identycznym wzorem. Poznaj sekret tej techniki. Dowiedz się, co to jest sitodruk, by wykorzystać jego potencjał w 100%.
Czym jest sitodruk?
Sitodruk to często wykorzystywana technologia poligraficzna. Służy do tworzenia nadruku na płaskich powierzchniach. Z jej pomocą można przygotować nośniki reklamowe o małej i dużej powierzchni. Na czym polega ta metoda?
Na szablon nakłada się specjalną siatkę. Może być ona zrobiona z metalowych drutów, tkaniny lub włókien syntetycznych. Następnie przez matrycę przetłacza się specjalne farby. W ten sposób powstaje wielobarwny wzór. Ze względu na wysokie koszty, techniki nie stosuje się do jednorazowych wydruków. Aby nanieść inny projekt, konieczna jest zmiana matrycy.
W jaki sposób nanosi się grafikę w sitodruku?
Matryca stosowana w drukarni to negatyw oryginalnej grafiki. W trakcie procesu powstają elementy drukujące oraz niedrukujące. Barwniki przeciska się przez siatkę przy pomocy rakla wykonanego z gumy. Dzięki temu na powierzchni tworzy się odbicie.
Co ciekawe, wielokolorowy projekt graficzny, wymaga stosowania większej ilości sit. Każdą barwę nanosi się za pomocą oddzielnej matrycy. To generuje dodatkowe koszty. Warto również nadmienić, że podczas druku na podłoże nanosi się grubszą warstwę farby niż w innych technologiach poligraficznych.
Jakie korzyści niesie sitodruk?
Technologia świetnie sprawdza się w przypadku projektów o małym nasyceniu barw. Najlepiej wykorzystać ją do realizacji zleceń, w których występuje mała ilość kolorów. Nadruk prezentuje się rewelacyjnie na bawełnianych oraz poliestrowych materiałach. Niektóre drukarnie wykorzystują tę metodę do produkcji odzieży lub toreb reklamowych.
Starannie wykonany nadruk jest odporny na uszkodzenia mechaniczne. Doskonale sprawdza się w zróżnicowanych warunkach. Tekstylia można beż obaw prać w pralce oraz prasować. Na wybrany materiał można nanieść dowolny kolor. Technologia doskonale się w przypadku wielonakładowych realizacji.
Jakie są wady sitodruku?
Wysokie koszty produkcji to nie jedyny minus tej techniki. Jak pokazują badania, pomimo rozwoju technologii, maszyny wykorzystywane do realizacji tego typu zleceń, są mniej wydajne niż drukarki solwentowe czy urządzenia służące do druku sublimacyjnego. Kolejną wadą jest długi czas schnięcia barwników. Na podłoże nie można nanieść także drobnych elementów.
Podsumowanie: Sitodruk — co to jest? Odkryj jego tajemnicę
Sitodruk przywędrował do Stanów Zjednoczonych i Europy z Chin, jednak USA przypisuje się opracowanie tej techniki. Nadruk wykonany w ten sposób jest bardzo wytrzymały. Nie niszczy się pod wpływem prania. Świetnie sprawdza się w różnych warunkach. Niestety wysokie koszty, brak możliwości odwzorowania detali oraz niższa wydajność maszyn nieco przyćmiewają jego blask.